logo serwisu gitarra.pl
ikona youtube
GŁÓWNA PODSTAWY ZAAWANSOWANE SKALE WARSZTATY WIDEO DOWNLOAD




 Nuta - ikonaHistoria i uniwersalność gitary
Nuta - ikonaBudowy gitar
Nuta - ikonaAkcesoria gitarzysty
Nuta - ikonaRodzaje strun
Nuta - ikonaRozmiar gitary
Nuta - ikonaKupujemy gitarę
Nuta - ikonaKupujemy piec
Nuta - ikonaKupujemy efekt
Nuta - ikonaCzynności konserwacyjne

Nuta - ikonaPozycje do gry
Nuta - ikonaUkład ręki naciskającej struny
Nuta - ikonaUkład ręki uderzającej struny
Nuta - ikonaJak trzymać kostkę?
Nuta - ikonaSystemy strojeń
Nuta - ikonaStrojenie gitary
Nuta - ikonaZakładanie / Wymiana strun
Nuta - ikonaNapinanie gryfu

Nuta - ikonaĆwiczenia rozciągające
Nuta - ikonaJak czytać akordy?
Nuta - ikonaJak czytać tabulatury?
Nuta - ikonaTempo gry / Bicia
Nuta - ikonaTechniki gry palcami
Nuta - ikonaTechniki gry kostką
Nuta - ikonaTechniki zaawansowane
Nuta - ikonaRozpis dźwięków na gryfie
Nuta - ikonaTabela akordów
Nuta - ikonaZmiana akordów
Nuta - ikonaKapodaster
Nuta - ikonaGra z metronomem


strona główna > sodstawy > sodzaje strun


STRUNY I ICH RODZAJE


Struny należy dobierać pod kątem gitary, na jakiej gramy. Do gitar klasycznych stosujemy struny nylonowe. Nie należy zakładać strun metalowych, ponieważ gitara ta ma delikatną konstrukcję. No chyba, że ktoś lubi mieć gitarę w kształcie łuku i struny 2 cm nad gryfem :) Struny metalowe nadają się do gitar akustycznych i elektrycznych. To co decyduje o dobrym brzmieniu instrumentu to grubość, przekrój, materiał i rodzaj zastosowanej owijki, no i oczywiście umiejętności gitarzysty :)



Struny metalowe.

struny metalowe do gitary akustycznaj i elektrycznej

Do produkcji strun wykorzystuje się stal węglową o wysokiej jakości. Posiada ona dużą sprężystość, twardość i odporność na pęknięcia. Owijka wykonana jest najczęściej z białego metalu o przekroju okrągłym lub owalnym. Struny z owijką o przekroju okrągłym mają szorstką powierzchnię i słychać je głośniej i czyściej. Struny z owijką o przekroju płaskim mają powierzchnię gładką i wydają dźwięk stonowany, słabszy i nie słychać na nich charakterystycznych świstów, spowodowanych pocieraniem palcami o struny, podczas zmiany pozycji ręki dociskającej struny. Mimo to struny z owijką okrągłą mają przewagę w jakości dźwięku.

W gitarze sześcio strunowej wykorzystuje się strój włoski EHGDAE, a firmy produkujące struny oferują komplety o różnych grubościach, które podawane są w ułamkach cala. Struny cienkie, wiolinowe są mniejszej grubości, struny grube, basowe są owinięte drucikiem wykonanym są ze stali lub stopów niklu, co daje lepsze brzmienie. Wyróżniamy zazwyczaj komplety strun miękkie i twarde:

Początkujący gitarzyści grają na bardzo miękkich strunach myśląc, że jest to najlepsze rozwiązanie, jednak wedy gitara nie ma dobrego brzmienia. Struny im grubsze, tym łatwiej się je stroi, amplituda drgań jest mniejsza. Wielu wybitnych gitarzystów akustycznych używa, co najmniej dwunastek (0.012), i trzynastek (0.013)

W gitarach elektrycznych można używać kompletów miękkich i w pełni wykorzystywać ich zalety, natomiast gitary akustyczne wymagają strun twardych, ponieważ gdy założymy w akustyku struny miękkie, nie będą one w stanie pobudzić rezonansu pudła i gitara będzie wydawać zduszone dźwięki.

Oznaczeniem grubości kompletu jest grubość struny cienkiej struny E. Poniższa tabela przedstawia najpopularniejsze zestawy kompletów i ich nazwy:

Rodzaj E1H2 G3D4 A5E6
Bardzo miękkie (extra light) 0,008 0.010 0,0150,021 0,0300,038
Miękkie (light) 0,0090,011 0,0160,024 0,0320,042
Średnie (medium) 0,0100,013 0,0170,026 0,0360,046
Normalne (regular) 0,0110,014 0,0180,028 0,0380,048
Twarde (hard) 0,0120,016 0,0240,032 0,0420,052


Struny nylonowe



struny nylonowe do gitary klasycznej

Komplety strun do gitary klasycznej składają się ze strun cienkich, wiolinowych wykonanych z przezroczystego nylonu oraz strun grubych, basowych z owijką zazwyczaj wykonaną ze złoconego brązu lub srebrzonego drutu miedzianego nawiniętego na rdzeń z wiązki włókna nylonowego.

Komplety klasyczne występują w następujących twardościach:

Kontakt Polityka prywatności Mapa strony Linki O mnie
eye2k © 2014