logo serwisu gitarra.pl
ikona youtube
GŁÓWNA PODSTAWY ZAAWANSOWANE SKALE WARSZTATY WIDEO DOWNLOAD




 Nuta - ikonaHistoria i uniwersalność gitary
Nuta - ikonaBudowy gitar
Nuta - ikonaAkcesoria gitarzysty
Nuta - ikonaRodzaje strun
Nuta - ikonaRozmiar gitary
Nuta - ikonaKupujemy gitarę
Nuta - ikonaKupujemy piec
Nuta - ikonaKupujemy efekt
Nuta - ikonaCzynności konserwacyjne

Nuta - ikonaPozycje do gry
Nuta - ikonaUkład ręki naciskającej struny
Nuta - ikonaUkład ręki uderzającej struny
Nuta - ikonaJak trzymać kostkę?
Nuta - ikonaSystemy strojeń
Nuta - ikonaStrojenie gitary
Nuta - ikonaZakładanie / Wymiana strun
Nuta - ikonaNapinanie gryfu

Nuta - ikonaĆwiczenia rozciągające
Nuta - ikonaJak czytać akordy?
Nuta - ikonaJak czytać tabulatury?
Nuta - ikonaTempo gry / Bicia
Nuta - ikonaTechniki gry palcami
Nuta - ikonaTechniki gry kostką
Nuta - ikonaTechniki zaawansowane
Nuta - ikonaRozpis dźwięków na gryfie
Nuta - ikonaTabela akordów
Nuta - ikonaZmiana akordów
Nuta - ikonaKapodaster
Nuta - ikonaGra z metronomem


strona główna > podstawy > historia gitary


HISTORIA I UNIWERSALNOŚĆ GITARY

Gitara to instrument strunowy, szarpany z pudłem rezonansowym.



Instrument ten najprawdopodobniej miał swoje początki w czasach starożytnych. Wywodzi się od instrumentu Kitara, odmiany liry, Wszystkie te podobne instrumenty mają bardzo długą tradycję i zanim otrzymały ten ostateczny kształt i brzmienia istniały i ewoluowały na przestrzeni wielu wieków począwszy od czasów p.n.e. Trudno jest zatem określić, który etap można przyjąć jako pierwszy.



Gitara klasycznaGitara klasyczna. W dziewiętnastym wieku ustalono, że Hiszpania była miejscem narodzin współczesnej gitary klasycznej, a w większości były dziełem Antonio Torresa, który zastosował większe pudło rezonansowe z belkami w środku w kształcie wachlarza, co wpłynęło korzystnie na jakość brzmienia. Struny wiolinowe zrobione były z jelit, a basowe z jedwabiu owinięte metalowym drucikiem. Niestety często się rwały, dlatego od 1946r. zaczęto stosować struny nylonowe. Pudło rezonansowe dzisiejszej gitary klasycznej może być wykonane z: brazylijskiego palisandru, indyjskiego palisandru lub alpejskiego świerku. Szyjka gitary może być wykonana z: cedru lub mahoniu. Gryf wykonany z hebanu posiada 19 progów, a wokół otworu rezonansowego znajduje się rozeta.



Gitara akustycznaGitara akustyczna. W tym samym czasie tj. w XIX wieku w Ameryce Północnej, nastąpił rozwój gitar, w których zaczęto używać metalowych strun. Metalowe struny wymagały mocniejszego naciągu dlatego trzeba było wzmocnić gryf i połączenie z pudłem rezonansowym. Zmianie uległ także słaby mechanizm naciągu strun na małe przekładnie ślimakowe lub inne podobne. Budowa gitary akustycznej ma niezwykle istotny wpływ na jakość brzmienia. Płyta rezonansowa jest zazwyczaj zrobiona z drobnoziarnistego świerku. Tył i boki gitary zrobione są z drzewa wiśniowego,tył dodatkowo wzmocniony jest za pomocą świerkowych belek.



Gitara elektrycznaGitara elektryczna. Gitara elektryczna powstała w latach trzydziestych, XX wieku. George Beauchamp przy pomocy domowych narzędzi i prostych materiałów skonstruował pierwszy przetwornik gitarowy. Wraz z kolegą, lutnikiem zbudowali pierwszą gitarę elektryczną z pudłem rezonansowym, następnie udali się do Adolpha Rickenbackera, gdzie po namowach wciągneli go do współpracy przy produkcji instrumentu. Gitarę w większości stosowano jako hawajską, był to wielki sukces.









UNIWERSALNOŚĆ GITARY


Uniwersalność tego instrumentu jest spowodowana tym, że wykorzystuje się go w przeróżny sposób. Zarówno do grania prostych melodi i zaawansowanych utworów. Grać można w zespole, solo, przy ognisku, na imprezie i w zaciszu własnego domu. W internecie można znaleźć niezwykłe, rozmaite w formie i stylu kompozycje wykorzystujące szerokie wręcz wirtuozowskie możliwości. Można grać wspaniałe solówki tak jak np. były gitarzysta i wirtuoz Slash z zespołu Guns 'n' Roses albo Andre Olbrech z zespołu Blind Guardian. Anady McKee, Sunha Jung czy Igor Presnyakov pokazują jak przekraczać granice wyobrażni i wydobywać wspaniałe dzwięki z gitary.


Kontakt Polityka prywatności Mapa strony Linki O mnie
eye2k © 2014