logo serwisu gitarra.pl
ikona youtube
GŁÓWNA PODSTAWY ZAAWANSOWANE SKALE WARSZTATY WIDEO DOWNLOAD




 Nuta - ikonaKrótki wstęp
Nuta - ikonaImprowizacja, a systemy modalne
Nuta - ikonaJak zagrać solo?

Nuta - ikonaPentatonica durowa
Nuta - ikonaPentatonica molowa
Nuta - ikonaSkala jońska
Nuta - ikonaSkala dorycka
Nuta - ikonaSkala eolska
Nuta - ikonaSkala frygijska
Nuta - ikonaSkala lidyjska
Nuta - ikonaSkala miksolidyjska
Nuta - ikonaSkala lokrycka


strona główna > skale > skale - wstęp


WSTĘP DO SKAL


Skala to zbiór dźwięków ułożonych w odpowiednim porządku. Skale są podstawą gry solowej na gitarze i każdy gitarzysta powinien je znać. Rozróżniamy 7 rodzaji skal, które możemy podzielić na 3 durowe: jońska, lidyjska i miksolidyjska i 4 molowe: dorycka, frygijska, eolska i lokrycka.

W podrozdziale pt. Skale gitarowe, przedstawiłem 6 różnych pozycji, przy czym szósta pozycja ma taki sam układ jak pierwsza, kolejne pozycje na wyższych progach można tworzyć analogicznie.

Jeżeli utwór jest w tonacji mol korzystamy z pierwszej grupy skal, a najbezpieczniej ze skali eolskiej (molowej naturalnej), jeśli w dur - z drugiej grupy, a najlepiej ze skali jońskiej (durowej naturalnej).

Nauka skali polega na tym aby poznać układy tych skal, nie ma znaczenia czy uczymy się od dźwięku A czy C, układ zawsze zostanie taki sam, zmieniają się tylko pozycje na gryfie.

Aby dopasować układy dźwięków z diagramów do innej tonacji wystarczy całość przesunąć do żądanej toniki. Prostymi słowami mówiąc, dźwięk oznaczony kropką mówi o tonacji, więc należy przesunąć diagram tak, aby dźwięk oznaczony kropką miał pożądany dźwięk (tonację).

Poniżej przedstawiłem to na przykładzie drugiej pozycji skali jońskiej. Na pierwszym rysunku pozycje z czarnymi kropkami po środku mają tonację a. Na ostatnim tonację d.



Kontakt Polityka prywatności Mapa strony Linki O mnie
eye2k © 2014