logo serwisu gitarra.pl
ikona youtube
GŁÓWNA PODSTAWY ZAAWANSOWANE SKALE WARSZTATY WIDEO DOWNLOAD




 Nuta - ikonaHistoria i uniwersalność gitary
Nuta - ikonaBudowy gitar
Nuta - ikonaAkcesoria gitarzysty
Nuta - ikonaRodzaje strun
Nuta - ikonaRozmiar gitary
Nuta - ikonaKupujemy gitarę
Nuta - ikonaKupujemy piec
Nuta - ikonaKupujemy efekt
Nuta - ikonaCzynności konserwacyjne

Nuta - ikonaPozycje do gry
Nuta - ikonaUkład ręki naciskającej struny
Nuta - ikonaUkład ręki uderzającej struny
Nuta - ikonaJak trzymać kostkę?
Nuta - ikonaSystemy strojeń
Nuta - ikonaStrojenie gitary
Nuta - ikonaZakładanie / Wymiana strun
Nuta - ikonaNapinanie gryfu

Nuta - ikonaĆwiczenia rozciągające
Nuta - ikonaJak czytać akordy?
Nuta - ikonaJak czytać tabulatury?
Nuta - ikonaTempo gry / Bicia
Nuta - ikonaTechniki gry palcami
Nuta - ikonaTechniki gry kostką
Nuta - ikonaTechniki zaawansowane
Nuta - ikonaRozpis dźwięków na gryfie
Nuta - ikonaTabela akordów
Nuta - ikonaZmiana akordów
Nuta - ikonaKapodaster
Nuta - ikonaGra z metronomem


strona główna > podstawy > napinanie gryfu


REGULACJA GRYFU GITARY


Pręt napinający znajdujący się pod podstrunnicą służy do regulacji prawidłowej krzywizny gryfu. Ponieważ metalowe struny mocno obciążają gryf, posiada go większość gitar elektrycznych i akustycznych. Nylonowe struny mają mały naciąg, na gryf działają małe siły i nie trzeba ich zbytnio regulować. Dlatego tylko drogie gitary klasyczne posiadają pręt napinający.

Na początku należy określić prawidłową krzywiznę gryfu. Tak jak pisałem w podrozdziałach o zakupie gitary. Przyciskamy strunę basową E na pierwszym progu i w miejscu, gdzie gryf połączony jest z pudłem. W połowie tej odległości, między podstrunnicą a struną powinno być ok. 0.7 mm. odległości. Oczywiście dla strun wiolinowych odległość ta powinna być mniejsza (ok. 0.2 mm dla struny wiolinowej E), dlatego że struny wiolinowe, w przeciwieństwie do strun basowych potrzebują mniej miejsca na wibracje.




Jeżeli struny uderzają o progi to znaczy, że są za nisko i trzeba wyregulować gryf. Jeśli struny brzęczą na ostatnich progach znajdujących się na odcinku pudła rezonansowego to regulacja gryfu nic nie da, ponieważ ta część nie zmienia położenia. W tym wypadku trzeba podnieść mostek i ewentualnie wtedy regulować gryf. Tak samo regulacja nic nie da w przypadku nierówno nabitych lub zużytych progów, dlatego na niektórych progach struny będą brzęczały, a na tych obok już nie.

Jeżeli struny są za wysoko, co może dziać się np. po wymianie strun na twardsze należy sprawdzić, czy krzywizna gryfu nie zwiększyła się zbytnio. Jeżeli tak to trzeba wyregulować pręt. Jeżeli po tym zabiegu struny wciąż będą za wysoko, to należy wyregulować wysokość strun na mostku.


Jak regulować gryf?

Miejsce do regulacji gitar elektrycznych znajduje się na główce gitary i jest przykryte plastikową płytką. W gitarach akustycznych pręt napinający w większości znajduje się wewnątrz pudła rezonansowego. Jest on zakończony nakrętką na klucz imbusowy, najczęściej o przekątnej 5mm. Najpierw należy zdjąć plastikową osłonkę przykręconą śrubką. Zaleca się także poluzowanie strun, w przeciwnym wypadku można zerwać gwint pręta, którego naprawa jest bardzo kosztowna. Zakres regulacji pręta to ok. jeden obrót. Kręcąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara - naprężamy go i na odwrót - zwalniamy. Przed rozpoczęciem sprawdz czy nakrętka się nie zaklinowała - poluzuj pręt o 1/8 obrotu i od razu wróć do początkowej pozycji. Będziesz miał też pewność, jakiej użyć siły. Gryf regulujemy przekręcając o 1/8, 1/4 obrotu i czekamy aż drewno się ułoży. Przeważnie przekręcenie o 1/4 wystarcza. Po dokręceniu śruby, gryf się trochę wyprostuje i struny pójdą w dół, ale jeżeli przesadzimy, mogą zacząć brzęczeć na początkowych progach.

Główka gitary elektrycznej



Miejsce do regulacji gitar elektrycznych

Kontakt Polityka prywatności Mapa strony Linki O mnie
eye2k © 2014